Warning: Table './isamit_db/cache_page' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_page WHERE cid = 'http://www.isamit.com/page/advantages-of-mobile-learning-and-SMS-learning' in /home/isamit/domains/isamit.com/public_html/includes/database.mysqli.inc on line 134
مزایای یادگیری انگلیسی از طریق پیامک و تلفن همراه | سامانه رسمی آموزش انگلیسی ایران - سام

برای عضویت در خبرنامه سام ایمیل خود را در کاد پایین وارد نمایید

مزایای یادگیری انگلیسی از طریق پیامک و تلفن همراه

یادگیری انگلیسی از طریق پیامک و تلفن همراه مزایای فراوانی دارد که به نظر می رسد تا مدتی هیچ روش یا وسیله ی آموزشی قادر به رقابت با این سطح از فناوری آموزشی نباشد. علاقه ی روزافزون افراد به استفاده از تلفن همراه و مزیت های غیر قابل انکار آن و همچنین محبوبیت چشم گیر استفاده از نرم افزارهای قابل نصب بر روی تلفن های همراه و سیستم عامل اندروید، روندی را ترسیم کرده که این حس به انسان القا می شود که دیگر هیچ چیز جلودار پیشرفت فناوری نخواهد بود. آموزش زبان انگلیسی از طریق پیامک در ایران هم با تمام معایب و سودجویی های موجود، در حال پا گرفتن است که عدم آشنایی کافی به مزایای یادگیری انگلیسی از طریق پیامک توسط زبان آموزان و عموم مردم یکی از دلایل عدم شناخت کافی به این فناوری مهم و محبوب است.

پیش بینی می شود که ظرف تنها 5 سال، هیچ مرکز آموزشی بدون نیاز به ارتباط پیامکی با زبان آموزان یا دانشجویان خود وجود نداشته باشد بخصوص این که اگر این ارتباط از نوع آموزشی باشد و برای آن معیارها و اهدافی در نظر گرفته شده باشد. با وجود کاهش چشم گیر رونق بازار آموزش زبان انگلیسی پس از روند رو به رشد قیمت ارز در ایران و سقوط شدید مسافرت ها و مهاجرت ها به کشورهای جهان، باز به نظر می رسد که اهمیت یادگیری انگلیسی برای همه بیش از پیش آشکار شده و نیاز به یادگیری انگلیسی فراتر از یک سفر خارجی یا نیاز به مهاجرت احساس می شود.

به سختی می توان کسی را یافت که مخالف یادگیری انگلیسی باشد. همچنین انگلیسی و بازار آموزشی آن به نوعی است که بخشی از بازاریابی آن در ذهن زبان آموزان از قبل انجام شده و دیگر نیاز به یادآوری مزایای یادگری انگلیسی به افراد جامعه احساس نمی شود. دیگر همه می دانند که "اگر انگلیسی ندانند، انگار بی سواد هستند" و این بیش از 10 سال است که به صورت یک اصطلاح یا ضرب المثل تبدیل شده که ندانستن علم کامپیوتر و زبان انگلیسی از این به بعد تاثیر بسزایی در آینده و سرنوشت هر شخص خواهد داشت.

در گرمای نه چندان داغ رونق بازار آموزش انگلیسی در ایران، آموزش زبان انگلیسی با استفاده از سامانه های آنلاین و مخابراتی که اولین بار به صورت گسترده و رسمی توسط موسسه فرهنگی و نشر الکترونیک سام آغاز شده، ابعاد جدیدی را به امکانات یادگیری انگلیسی در ایران اضافه کرده است. ترافیک، هزینه های بالای تحمیلی به زندگی به خصوص زندگی شهرنشینان، سختی رفت و آمد، کمبود زمان و محدودیت دسترسی به سرمایه شرایط آموزش انگلیسی در ایران را خوشبختانه به سوی یک فضای مجازی تر و گسترده تر سوق داده است. هزینه های پایین شرکت در دوره های آموزش مجازی انگلیسی، عدم نیاز به حضور فیزیکی در یک فضای فیزیکی، عدم نیاز به صرف هزینه های نگهداری، خریداری و یا اجاره ی ملک از طرف متولیان امر آموزش در این حوزه، و همچنین ایجاد آمادگی ذهنی کافی در نسل جدید (نسل تلفن همراه)، باعث ایجاد فضای جدید آموزشی در زمینه ی انگلیسی شده است که سرعت پیشرفت و اهمیت آن را هم دیگر میزان علاقه و اقبال عمومی تعیین نمی کند.

رفتن به سمت و سوی تلفن همراهی شدن و پایه گذاری برخی از اصول زندگی بر آن مبنا دیگر یک انتخاب محسوب نمی شود و به نوعی همگی در مسیر رفتن به آن سو قرار داریم. چه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم!

حضور انواع نرم افزارهای آموزش زبان انگلیسی و همچنین انواع برنامه ی آموزشی و کمک آموزشی قابل نصب و قابل دانلود برای رایانه و تلفن همراه برای انواع سیستم های عامل، یک پیشرفت خوب برای تمامی علاقه مندان به زبان انگلیسی محسوب می شود. با وجود تمامی مزایای واضح برای استفاده از نرم افزارهای آموزشی، باید در نظر داشته باشیم که کلاس های حضوری و نیاز به داشتن یک مدرس انگلیسی حرفه ای همواره وجود خواهد داشت اما در این بین حضور سامانه ی آموزشی الکترونیکی، آنلاین و پیامکی مانند آی سامیت دات کام WWW.ISAMIT.COM یک تحول نو در زمینه ی آموزش انگلیسی محسوب می شود که تا به امروز سابقه نداشته است. پایه گذاری و تاکید اصلی این سامانه بر آموزش زبان انگلیسی از طریق پیامک و تلفن همراه این نیاز را ایجاد می کند که مزایای یادگیری انگلیسی از طریق پیامک و تلفن همراه و همچنین فواید استفاده از این نوع فناوری مورد تاکید بیشتری قرار گیرد. با یکدیگر به بررسی مهم ترین مزایای یادگیری انگلیسی در بستر این فناوری می پردازیم.

 • راحتی و انعطاف پذیری: یادگیری انگلیسی از طریق پیامک و تلفن همراه تقریبا در هر جا، ارتفاع و فاصله ای امکان پذیر است. هر جا که تلفن همراه تان همراه تان باشد، یادگیری می تواند اتفاق بیفتند.
 • ارتباط: استفاده از سامانه های آموزشی بر پایه ی پیامک و تلفن همراه این امکان را ایجاد می کند که یادگیری "اتفاق بیفتد" نه این که "انتقال پیدا کند". از این طریق، یادگیری در نقطه ای که توقعش را دارید یا ندارید صورت می پذیرد و امکان به خاطر سپاری را تا حد غیر قابل تصوری افزایش می دهد.
 • تکرار: تکرارپذیری بالا و ارزان اطلاعات در بستر یادگیری از طریق پیامک و تلفن همراه این امکان را به همه ی علاقه مندان به انگلیسی می دهد که بتوانند اطلاعات دوره های خود را به راحتی دوره کنند و هیچ محدودیتی در میزان این تکرار پذیری وجود ندارد.
 • محیط زیست: عدم نیاز به استفاده از کاغذ برای انتقال اطلاعات در سامانه ها و نرم افزارهای نوین آموزشی این امکان را ایجاد کرده که با استفاده از این نوع فناوری ها فرصت کافی برای بازیابی و رشد مثبت به طبیعت داده شود. وجود انواع آلودگی های روزافزون در دنیای مدرن همچنین نیاز بیش از پیش بشر به یادگیری و انتقال داده ها این نیاز را در همگان برای استفاده ی بالا از فناوری های نوین ایجاد می کند. استفاده از این فناوری ها یک گام بزرگ برای حفظ محیط زیست است.
 • قدرت کنترل در دستان شما: ماهیت همیشه در دسترس بودن تلفن همراه و یادگیری بر پایه ی آن این قدرت را به زبان آموزان می دهد که ابتکار عمل را به دست بگیرند و خودشان اعمال، روندها و فعالیت های یادگیری شان را کارگردانی و مدیریت کنند.
 • استفاده ی بهینه از زمان مرده: یادگیری از طریق تلفن همراه بهترین گزینه برای استفاده از زمان های مرده است. به نظر می آید که در حین یک مسافرت، صبر کردن در یک صف، انتظار برای شروع یک جلسه یا رسیدن به جایی و یا هزاران موقعیت دیگر، یادگیری از طریق تلفن همراه و پیامک یک نعمت بهشتی محسوب شود.
 • تطابق پذیری بالا با قالب های یادگیری گوناگون: مطالعه (متن و تصویر)، ویدئو و فیلم، انیمیشن و پویا نمایی، گوش دادن به پادکست، اظهار نظر در یک بحث (اتاق های مباحثه، فروم ها یا پیامک)، جستجو در اینترنت، انتخاب گزینه ی صحیح (متن یا عکس)، شرکت در یک نظرخواهی و غیره همگی از امکانات استفاده از یادگیری با تلفن همراه هستند.
 • ارتقا سطح یادگیری عمومی و اجتماعی (مانند ارتباط بین متخصصین، دانشجویان و دانش آموزان): ارسال پیامک (اس ام اس)، یادآوری، اتاق های مباحثه برای تبادل دانش، پرسش و پاسخ و استفاده از تلفن های شهری برای ارسال پیام همگی راه هایی برای ایجاد ارتباط بین دانش آموزان، دانشجویان و علم آموزان با اساتید خود از طریق تلفن همراه است.
 • تشویق به تفکر و تعمق: استفاده از نرم افزارهای ضبط صدا در بسیاری از تلفن های همراه امکان ضبط و نگهداری بدون زحمت، کوتاه و سریع افکار و عقاید را به همه می دهد.
 • گردآوری آسان شواهد و نمونه ها: قابل حمل بودن تلفن همراه، این وسیله را رسما یه یک پرونده برای جمع آوری اطلاعات، شواهد و نمونه ها با استفاده از ضبط صدا یا تصویر تبدیل کرده است.
 • امکان تصمیم گیری دقیق: تلفن های همراه امکان دسترسی به موقع به اطلاعات را برای ما فراهم می کنند که به ما این قدرت را می دهند که مثلا برای یک تصمیم گیری به راحتی مشورت بگیریم و از قضاوت و تجربه ی شخصی حرفه ای و با تجربه تنها با استفاده از پیامک استفاده کنیم. این موضوع به صورت مستقیم در آموزش زبان انگلیسی از طریق پیامک مصداق پیدا می کند چرا که زبان آموزان به راحتی می توانند به اطلاعات آموزشی معتبر و کارشناسی شده دسترسی داشته باشند و ارتباط خود را با یک دنیای حرفه ای در زمینه ی آموزش زبان انگلیسی حفظ کنند.
 • بازیابی سریع: یادگیری با تلفن همراه این امکان را به همه می دهد که اطلاعات فراموش شده یا به غلط یاد گرفته شده را به سرعت بازیابی و بازخوانی کنند.
 • افزایش اعتماد به نفس زبان آموزان: ارائه ی ریز، کم، آهسته و پیوسته ی اطلاعات از طریق پیامک یا سایر نرم افزارهای آموزش انگلیسی بر روی تلفن های همراه و یادگیری این اطلاعات به صورت پیوسته و کم کم این اعتماد به نفس را در زبان آموزان نسبت به استعدادهای خودشان ایجاد می کند که بالاخره می توانند با مدیریت درست زمان و منابع خود به اهداف مورد نظرشان در یادگیری زبان انگلیسی یا هر علم دیگری دست یابند.
 • یادگیری راحت و قابل هضم: صفحه ی نمایش کوچک یک تلفن همراه طبعا امکان میزان ارائه ی اطلاعات به زبان آموزان را محدود می کند در نتیجه هرگز ازدیاد یادگیری اتفاق نمی افتد و لغات انگلیسی یا سایر موارد قابل یادگیری از این طریق در زبان انگلیسی به صورتی به زبان آموزان انتقال می یابند که این اطمینان در آن ها ایجاد می شود که یادگیری در سطح و کیفیتی که قبلا تجربه اش را نداشه اند اتفاق می افتد.
 • درگیری و مشارکت بالا: امکان ارسال سریع و کوتاه اطلاعات به همراه امکان ارزیابی، امتحان ها و انواع کوئیزها در خلال استفاده از سایر فعالیت ها و راه های یادگیری انگلیسی، باعث می شود که همواره ارتباط زبان آموزان با انگلیسی یا هر علم دیگری حفظ شود و اطلاعات در ذهن شان تازه بمانند در نتیجه درصد دستیابی به موفقیت و هدف تعیین شده بالا می رود.
 • امکان برنامه ریزی بهتر برای حضور در جلسات حضوری: امکان ارزیابی سریع و پیش از موعد حضور در یک جلسه ی حضوری از طریق تلفن همراه این امکان را به اساتید و مراکز آموزشی می دهد تا دید تقریبا درستی از سطح و میزان دانش زبان آموزان یا دانشجویان سایر رشته ها پیدا کنند و بتوانند هر جلسه را با توجه به ارزیابی و بازخورد اولیه و از پیش گرفته شده برنامه ریزی و برگزار نمایند.
 • یک روش عالی برای القا: القا یادگیری از طریق تلفن همراه باعث می شود که اطلاعات در زمینه ها و خاطرات محیطی فرد نمود پیدا کنند و پس از مدتی فرد بتواند حتی اطلاعات یادگرفته شده را از روی مکانی که یادگیری اتفاق افتاده به خاطر بیاورد.
 • حذف محدودیت های فناورانه: استفاده از تلفن همراه توسط هر زبان آموز به این معنی است که آن ها به صورت پیش فرض با این فناوری آشنایی کافی را دارند در نتیجه بسیاری از موانع استفاده از یک فناوری خاص برای یادگیری از طریق تلفن همراه وجود ندارد چرا که استفاده کنندگان از این فناوری آشنایی لازم با ابعاد و موارد استفاده ی آن را دارند. همچنین با استفاده از این موضوع، طبعا هزینه های آموزش و تبلیغات نیز به صورت قابل توجهی کاهش می یابند و در برخی موارد به صفر می رسند.
 • یک بار طراحی اما قابلیت استفاده و ارسال برای تعداد بیشماری از قالب ها و دستگاه ها: استفاده از وسایل آموزشی بر مبنای تلفن همراه این امکان را ایجاد می کنند که به محض این که قالب اصلی طراحی شد و اطلاعات مورد نظر بارگزاری شدند، تعداد بی نهایت علاقه مند به یادگیری زبان انگلیسی بتوانند از قالب طراحی شده استفاده کنند، بدون محدودیت در نوع و تعداد دستگاه یا نصب برنامه.
 • قابلیت بازیابی آسان از طریق وای فای Wi-Fi: یادگیری از طریق تلفن همراه می تواند بر مبنای توانایی های آفلاین offline یک وسیله طراحی شود تا اگر اتصال دستگاه موبایل به وای فای Wi-Fi قطع شد، اطلاعات از دست نروند و قابل ذخیره شدن باشند. همچنین این امکان به راحتی وجود دارد که پس از اتصال مجدد وسیله به اینترنت، دستیابی به اطلاعات جدید و به روز فراهم باشد و فرد بتواند ادامه ی یادگیری خود را بدون از دست دادن ذره ای از اطلاعات دنبال کند.
 • ساختار مقرون به صرفه: استفاده از فناوری یادگیری انگلیسی از طریق تلفن همراه از ثبت نام در دوره های حضوری بسیار ارزان تر هستند چرا که هزینه ی اجاره یا خرید مکان، خرید وسایل الکترونیکی و کمک آموزشی از جمله لپ تاپ و رایانه، پرداخت انواع قبوض و هزینه های جاری نگهداری هیچ یک در این روش یادگیری وجود ندارند و فرد می تواند در هر جایی که قرار داشته باشد، ارتباط خود را با انگلیسی یا علوم مورد نظر خود حفظ کند آن هم با صرف کم ترین هزینه ی قابل تصور.
 • راهی برای بازگشت سرمایه و پول: مثلا نرم افزار یا سامانه ی خاصی برای یادگیری انگلیسی یا هر علم دیگری در یک مرکز نرم افزارهای موبایلی آپلود می شود. بخشی از خدمات این نرم افزار یا سامانه برای استفاده ی عمومی و آزاد طراحی شده اند و بخش های خاص دیگری تنها برای عده ای که مبلغ مورد نظر برای استفاده از آن را پرداخت کنند امکان پذیر هستند.
 • ارتباط مستقیم با یادگیری: استفاده ی بسیاری از تلفن های همراه از فناوری های تاچ و صفحات لمسی این امکان را ایجاد کرده که زبان آموزان و علاقه مندان به یادگیری زبان انگلیسی رسما بتوانند نرم افزار یا سامانه ی آموزش دهنده را لمس کنند و حسی از ارتباط مستقیم با آموزش های ارائه شده را داشته باشند.
 • ردیابی وسیع اطلاعات: با امکان اتصال تمامی وسایل تلفن همراه به وب web و اینترنت، امکان ردیابی اعمال و حرکات هر کاربر یک نرم افزار یا سامانه ی آموزش زبان انگلیسی ممکن می شود و از این طریق می توان فهمید که یادگیری به چه صورت، در چه سطح و با چه کیفیتی اتفاق می افتد. سوالات و درخواست های زبان آموزان حتی رفتارهای شان با این امکان به راحتی قابل رصد می باشند و هر متولی امر آموزش انگلیسی می تواند از این طریق در جهت ارتقا و بهبود دائم سامانه های آموزشی طراحی شده قدم بردارد.
 • یادگیری حساس به موقعیت: با بهره گیری از سامانه های GPS هر زبان آموز می تواند خدمات آموزشی مربوط به منطقه ی خود را دریافت نماید و سامانه ی مدیریت یادگیری LMS خود را بر اساس نیازهای جغرافیایی و منطقه ای خود تنظیم نماید.
 • امکان شخصی سازی: با تشویق زبان آموزان به یادگیری زبان انگلیسی بر روی تلفن همراه شان احتمال این که آن ها بیشتر درگیری امر یادگیری شوند تا حد چشم گیری بالا می رود. همچنین آن ها قادر خواهند بود که در زمان های شخصی خود یادگیری انگلیسی را ادامه دهند و این نیاز به سر کارشان سرایت نخواهد کرد و طبعا بازدهی آن ها در کارشان بیشتر خواهد شد چرا که نیاز آن ها به یادگیری انگلیسی در جای دیگری تامین شده است و زبان آموزان با اطمینان خاطر می دانند که می توانند همواره و در هر شرایطی به یادگیری انگلیسی دسترسی داشته باشند.

 

نویسنده: شاهد داودی پور

 

پیوند های مفید:

واژگان ضروری تافل، لغات تافل، 504 واژه ی ضروری انگلیسی، 504 لغت ضروری انگلیسی، واژگان ضروری آیلتس، لغات آیلتس، ضرب المثل های انگلیسی، اصطلاحات انگلیسی، اصطلاحات انگلیسی خیلی خوب، تست انگلیسی، داستان کوتاه انگلیسی، دانلود منابع انگلیسی، آموزش انگلسی سام، دریافت مدرک معتبر انگلیسی، نمونه پیامک های آموزش انگلیسی سام، مقالات انگلیسی و مطالب خواندنی، آموزش انگلیسی با اسکایپ، مجموعه آموزش اصطلاحات انگلیسی "مثلا می خوایم به انگلیسی بگیم، آموزش ضرب المثل های انگلیسی، کلاس های آموزش خصوصی، نیمه خصوصی و گروهی انگلیسی،